Göl Zamanı, Göl Zamanı Filmi, Göl Zamanı Filmi Nasıl, Göl Zamanı İnceleme

Göl Zamanı, Romantik Bir Dönem Hikâyesi

Göl Zamanı, Romantik Bir Dönem Hikâyesi

Dönem filmi sevenlerin, mutlaka izleyip arşivinde bulundurması gereken bir dram filmidir “Göl Zamanı”.

2013 yapımı film, vizyona girdiği dönemde istediği başarıyı elde edememiş olmasına rağmen, her geçen gün izlenme sayısındaki ivme artmaya devam ediyor. Bazen yeterli reklamın yapılmamış olması, bazen yanlış vizyon tarihi buna sebep olsa da iyi filmler zamanla dilden dile de olsa hak ettiği değeri görüyor.

27 Haziran 2014’te vizyona giren film, Cumhuriyetin ilk yıllarında geçmekte. Dram türünde olan film: 1930’larda yeni mezun iki tıbbiyelinin, Anadolu’yu keşfetmek üzere çıktıkları yolda başından geçen olayları anlatıyor.

Göz dolduran oyunculuklar, kostümler ve müzikleriyle kalitesinden söz ettiren filmin başrollerini: Begüm Birgören ve Emre Canpolat paylaşıyor.

Begüm Birgören Ve Emre Canbolat’ın rol aldığı filmde Didem Balçın ve Cemil Büyükdögerli, önemli rollerle seyirci karşısına çıkan diğer isimler arasında yer alıyor. Yönetmen koltuğunda ise filmin aynı zamanda senaristi de olan Cafer Özgül yer alıyor.

Ağır ilerleyen temposuyla, klasik sanat filmi formatında olduğu düşünülsede, tam tersi insanı yormayan, bangır bangır bağırmayan, muhteşem bir dönem hikâyesi sunuyor izleyenlere.

Kafasındaki hayatı yaşamak için duygularını geri plana atan Refik ile dönemin koşullarında bir kadının kolay kolay göze alamayacağı bir hayatı tercih eden Elif’in, kesişen yollarını iç içe geçen hikâyelerle anlatıyor Göl Zamanı…

1930’larda geçen kırık bir aşk hikâyesi. Doğru olduğuna inanılan kararlar sonrasında yıllarca mutsuz olan hayatlar… Her karakter için farklı üzüntüler duyarken, aynı zamanda da kafanızın için de anlam kargaşası yaşıyorsunuz.

Begüm Birgören muhteşem oyunculuğu, duru güzelliğiyle öyle bir karakter yaratıyor ki gönüllerde taht kurmaması imkânsız. Diyalogları bu kadar az olan bir filmi. gözleriyle bu kadar iyi oynayabilecek Begüm Birgören’den başka kim vardır, insan düşünmeden edemiyor. Kimi zaman hüznü, kimi zaman mutluluğu seyirciye sadece bakışlarıyla hissettiren Birgören oyunculuyla göz dolduruyor.

Sadece oyuncu performansları için bile izlemeye değer kıldığımız filmde, başarısıyla filmin bile önüne geçen müziklerinden bahsetmemek olmaz tabiî ki.  Söz-müziği Yurdal Tokcan’a ait Göl Zamanı filmine, Dilek Türkan’ın muhteşem yorumu da eklenince insanın içini titreten bir iş çıkmış ortaya.

Bazı filmler çok şeyden bahsetmez, gürültü patırtı koparmaz ama size sade, sıcacık bir hikâye anlatır.  “Göl Zamanı” tamda bu tadı bırakıyor izleyenlerde. Gizli kalmış, keşfedilememiş bir hikâye…


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Go to Top