Chernobyl (Çernobil) Konusu ? Chernobyl (Çernobil) Güzel mi?

Chernobyl (Çernobil)

Chernobyl (Çernobil) 

6 Mayısta yayınlanan ilk bölümünden itibaren büyük ses getiren Chernobyl (Çernobil) dizisini hâlâ izlemeyenler için dizi hakkında görüşlerimizi sizin için derledik.

 “Bilgiyi zapt edebilirsiniz fakat nükleer izotopları zapt edemezsiniz”

Sonunu bildiğiniz bir filmi izler misiniz? Peki diziyi?

Beş bölümden oluşan mini dizi 26 Nisan 1986’da, Ukrayna’nın Belarus sınırındaki Çernobil Nükleer Santralinde gerçekleşen, Sovyetler Birliği, Beyaz Rusya, Rusya ve Ukrayna’da, İskandinavya ve Batı Avrupa’ya kadar radyoaktif madde açığa çıkaran büyük patlamayı konu alıyor.

  Patlama sonrası alınan kararları dönemin Sovyet Birliği’nin doğru bilgiyi gizlemesini ve tüm dünyayı etkileyecek olan felakete değinen dizinin ilk bölümünde intihar eden bir adam ve patlayan bir nükleer reaktör ile karşılaşıyoruz.

Peki, sonunu ilk sahnesinden öğrendiğimiz bu diziyi neden izledik? Senarist ve oyuncuların bir kısmına göre diziyi ilginç ve izlenebilir sayan kısımlardan biri de bu sorunun cevabı oldu. Nükleer reaktör neden patladı? Şimdi ne olacak? Bu iki soru diziyi izlememizde yer alan en önemli iki etken arasında.

İlk bölümü patlamadan sonraki ilk altı saati anlatan dizide itfaiyeciler ile bir gece boyunca savaştıkları alevleri ve onların ölümlerini izliyoruz. Radyoaktif ne kadar sinsi olsa da görünmüyor ve hissedilmiyordu. Devlet olanları kabul etmeyi reddediyor ve saklıyordu. İnsanların ölümüne neden olan en önemli etkenlerden biride buydu.

Patlamadan 36 saat sonra boşaltılan şehrin ne halde olduğu açık bir şekilde gözler önüne seriliyordu. Gözümüzü kırpmadan izlediğimiz dizinin ilerleyen bölümlerde ise patlamanın nedeni ve etkilerini açık bir şekilde seyircilere sunuluyordu.

Dizinin birçok sahnesi Çernobil’in kardeş santrali sayılan Litvanya’da Ignalina Nükleer Santrali’nde çekilmiş. Dizinin gerçekçiliğine önem veren ekip oyuncu seçiminde de gerçek hayatta yer alan karakterlerin benzerlerini seçmek için büyük çaba gösterdiğini dizinin son bölümde anlıyorsunuz.  Gerçekçiliği korumak için yapılan bir diğer hamle ise müzisyen Hildur Guðnadóttir Litvanya’daki bir nükleer santrale gönderilmesi.  Hildur, bölgedeki doğal seslerden ilham alarak dizi müziklerini oluşturmuş.

 Son bölümün yayınlanmasının ardından puanı 9,7 olan dizi en iyi diziler kategorisinde ilk sıraya çoktan yerleşti.

Oyuncu kadrosunda Jared Harris, Stellan Skarsgard, Jessie Buckley, Adam Nagaitis, Sam Troughton gibi isimler yerin aldığı dizinin yönetmen koltuğunda ise Johan Renck var. Dizinin senaristliğini ise daha önce Hangover ve Kimlik Hırsızı filmlerinden tanıdığımız Craig Mazin yapmakta.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Go to Top